We also manufacturer & exporter of Pharmaceutical Boxes.






₹ 18 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Folding Carton Style | Straight Tuck End Box |
| Shape | Rectangle |
| Size (Dimension) | 174 mm* 114 mm* 233 mm |
| Color | Blue & White |
| Usage | Pharma Packing |
| Special Finish | Embossing |
| Material | Paper |



₹ 7 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 500 gm |
| Weight | 20gm |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 2mm |
| Type | Medicine Plastic Box |
| Color | Red |






₹ 2 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Material Used | Bleached Kraft Paperboard |
| Folding Carton Style | Straight Tuck End Box |
| Shape | Rectangle |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 2 Kg |
| Surface Coating | Gloss Varnish |
| Type of Printing | Metalized Printing |
| Size(LXWXH)(Inches) | 44 mm * 33 mm *74 mm |
| Color | Multi Color |
| Material Grade(GSM) | 270-350 GSM |
| Property | Disposable |




₹ 18 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Material Used | Bleached Kraft Paperboard |
| Folding Carton Style | Straight Tuck End Box |
| Shape | Rectangle |
| Surface Coating | Litho - Laminated Coating |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 2 Kg |
| Size(LXWXH)(Inches) | 140 mm* 104 mm* 290 mm |
| Type of Printing | Lens Effect |
| Material Grade(GSM) | 460-600 GSM |
| Color | White |
| Property | Biodegradable, Moisture Proof |






₹ 2 / PieceGet Latest Price
| Material Used | Bleached Kraft Paperboard |
| Folding Carton Style | Straight Tuck End Box |
| Shape | Rectangle |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 2 Kg |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Type of Printing | Hybrid Effect |
| Material Grade(GSM) | 270-350 GSM |
| Color | White |
| Property | Disposable |
| Application | Pharmaceuticals |



₹ 12 / PieceGet Latest Price
| Box Material | Cardboard |
| Capacity | 500 gm |
| Color | Multicolor |
| Design | Printed |
| Shape | Square |
| Is it Customized | Yes |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 2 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Folding Carton Style | Straight Tuck End Box |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Usage | Packing |
| Special Finish | Embossing |
| Property | Moisture Proof |
| Material | Cardboard |







₹ 6 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Material Grade(GSM) | 270-350 GSM |
| Shape | Rectangle |
| Folding Carton Style | Straight Tuck End Box |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 2 Kg |
| Surface Coating | Gloss Varnish |
| Material Used | Bleached Kraft Paperboard |
| Type of Printing | Gloss Matte Effects |
| Color | Multi Color |
| Property | Termite Resistant, Disposable |
| Application | Personal Care & Cosmetics |
We are renowned manufactures and supplier of Cosmetic boxes. These are specifically designed and developed to store and package the medicinal and cosmetics products. These are made as per industry standards and as per the clients specifications. We have in-house designers to meet your design and development requirements.
Features:


₹ 3 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Folding Carton Style | Straight Tuck End Box |
| Shape | Square |
| Color | Multicolor |
| Special Finish | Embossing |
| Material | Paper |








₹ 18 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Board Grade(No. Of Ply) | Single Wall 3 Ply |
| Shape | Rectangular |
| Style of Corrugated box | Die Cut |
| Size (Dimension) | 174 mm* 114 mm* 233 mm |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Special Finish | Additional Cut out |
| Surface Coating | PVC Laminated |
| Type of Printing | Lithography/Offset |
| Color | Multi Color |
| Property | Moisture Proof |




₹ 26 / PieceGet Latest Price
| Scent Type | Floral |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Packaging Size | 20ml |
| Alcohol | With Alcohol |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Gender Type | Unisex |


₹ 16 / PieceGet Latest Price
| Scent Type | Floral |
| Packaging Type | Aluminium Bottle |
| Packaging Size | 30ml |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
| Gender Type | Unisex |
Hardik Savla (Director)
Vihaa Print And Pack Private Limited
S.No.57, Union No.1, Building No.1, Mittal Ind.Estate, Plot No.187, Vasai East, Vasai East Ie, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India










