Manufacturer & Exporter of Rigid Boxes. Our product range also comprises of Sweet Boxes, Pharma Cartons and Toy and Game Boxes.




₹ 3 / PieceGet Latest Price
| Material Grade | 250 GSM |
| Material | Corrugated Paper |
| Shape | Rectangle |
| Size(LXWXH) | 140X40X30 mm |
| Color | Multi Color |
| Special Finish | Embossing |


₹ 40 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2500 Piece |
| Size(LXWXH)(Inches) | Size 104 mm * 55 mm * 200 mm |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Virgin Kraft Paper |
| Surface Coating | Laminated Coating |
| Type of Printing | Lithography/Offset |
| Application | Gifts & Crafts |
| Shape | Rectangular |
| Material Grade(GSM) | 140/150 GSM |
| Color | Multi Color |
| Special Finish | Foil Stamping, Embossing |


₹ 70 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Virgin Kraft Paper |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Type of Printing | Lithography/Offset |
| Application | Gifts & Crafts |
| Shape | Rectangular |
| Material Grade(GSM) | 500/600 GSM |
| Special Finish | Embossing, Foil Stamping |
| Country of Origin | Made in India |
We also manufacture Rigid Boxes. They are made using high quality material’s procured from local and foreign vendors and are made as per the tastes and preferences of the clients. They are certified by our group of employees by measuring it on various standards.
Features:



₹ 45.30 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Size(LXWXH) | 3.5 X 3.5 X 1.5 mm |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Special Finish | Spot UV Finish |











₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 3000 Piece |
| Size | 12 X 10 X 2 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Kappa Board |
| Pattern | Printed |
| Shape | Rectangular |
| Packaging Material | Jewellery |



₹ 5 / PieceGet Latest Price
| Material Grade(GSM) | 200-270 GSM |
| Material | Duplex Paper |
| Type of Printing | Lens Effect |
| Material Grade | 200-270 GSM |
| Property | Handmade |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 8 / PieceGet Latest Price
| Material | Paper |
| Shape | Square |
| Closure Type | Top & Bottom |
| Box Capacity | 1-5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Candles Gift Boxes |


₹ 19 / PieceGet Latest Price
| Size | 6.5 X 3.5 X 2 Inch |
| Shape | Rectangular |
| Printing Type | Digital printing (CMYK) |
| Special Finish | Embossing |
| Property | Moisture Proof |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 3 / PieceGet Latest Price
| Size | 7.5 X 5.5 X 2.5 Inch |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Virgin Kraft Paper |
| Surface Coating | Laminated Coating |
| Shape | Rectangular |
| Type of Printing | Lithography/Offset |
| Color | White |
| Special Finish | Embossing |
| Property | Biodegradable |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 9 / PieceGet Latest Price
| Material Grade(GSM) | 200-270 GSM |
| Material | Duplex Paper |
| Folding Carton Style | Straight Tuck End Box |
| Shape | Square |
| Application | Candle Packaging Box |
| Property | Biodegradable |
Hardik Savla (Director)
Vihaa Print And Pack Private Limited
S.No.57, Union No.1, Building No.1, Mittal Ind.Estate, Plot No.187, Vasai East, Vasai East Ie, Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India








